logo-mini

معرفی کتاب های معماری

جستاری نو بر معماری اسلامی

در کتاب‌هایی که تاکنون راجع به معماری اسلامی نوشته شده است، بیشتر به وصف بناهای اسلامی در دوره‌های خاص پرداخته و کمتر به حقیقت اسلامی معماری و علل ایجاد چنین فرم‌ها و فضاها و عملکردهایی بعنوان فرم اسلامی یا فضای اسلامی و یا … پرداخته شده است. آیا گنبد و مناره به معنای معماری اسلامی می‌باشد …؟ آیا کاشی‌کاری و تزیینات عصر صفوی معنای این حقیقت است؟ یا معانی خاص دیگری وجود دارد که روح معماری اسلامی را تشکیل می‌دهد که می‌تواند با وقوع تکنولوژی‌های جدید، خود را به روز ساخته و تحول یابد؟ هدف مرتضی ملکی مولف کتاب جستاری نو بر معماری اسلامی، بررسی و کاوش این موضوع و روشن کردن فضا جهت به‌روز رسانی این تفکر و نگرش در آغاز سال 1400 شمسی و رنسانس معماری اسلامی است.

7 نکته در طراحی واحدهای مسکونی

مخاطب اصلی این کتاب الکترونیکی مهندسین و معماران جوان، دانشجوهای رشته معماری و عمران و علاقه‌مندان به طراحی معماری هستند.
بدون شک پلان یک ساختمان، مهم‌ترین نقش در کیفیت یک واحد مسکونی را دارد. اگر فقط کمی به خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم یا خانه‌های دوست، فامیل و اطرافیان با دقت بیشتری نگاه کنیم، متوجه می‌شیم که اکثر اونها از استانداردهای اولیه طراحی فاصله زیادی دارند.

آموزش ستون گذاری پلان معماری

ستون گذاری پلان معماری یکی از مهم‌ترین مواردی است که یک مهندس معمار باید حتماً بعد از تکمیل طراحی و قبل از ارائه طرح به مهندس محاسب پروژه برای انجام محاسبات انجام دهد.این موضوع ازآن‌جهت حائز اهمیت است که قطعاً مهندس محاسب پروژه به‌اندازه طراح پروژه به محدودیت‌ها، ضوابط شهرداری و شهرسازی، خواسته کارفرما و طرح معماری ارائه‌شده اشراف ندارد.بنابراین لازم و واجب است که یک مهندس معمار، با استانداردهای اولیه سازه آشنایی کامل داشته باشد و بتواند به‌خوبی محل ستون‌ها، مهاربندها و دیوارهای برشی را در پلان معماری پیش‌بینی کند. به‌گونه‌ای که این موارد در بهترین مکان خودشان جانمایی شده باشند و مهندس محاسب برای طراحی سازه ساختمان با مشکل مواجه نشود و نیازی به تغییر در آکس‌بندی پلان نباشد.

چگونه طراحی دکوراسیون کنیم؟

آیا تابه حال مواجه شدین با خونه ای که همه چیش سر جاشه همه چیش خوبه ولی انگار یه چیزی کم داره! یه جورایی به دل نمیشینه
خیلی ساده باید بگم که اون خونه تعادل نداره تعادل اصن چی هست؟ تعادل به معنی پاسخگویی به کلیه نیازها و الزامات در خانه است تعادل ساختمان را به خانه تبدیل میکند.
آیا تعادل همون تقارنه؟ باید بگم که خیر ممکن در یه دکوراسیون خانه تعادل باشه ولی اثری از تقارن نباشه و در عین حال برعکسشم صدق میکند.برای ایجاد تعادل میتوان هم از تقارن هم از عدم تقارن استفاده کرد. چه جوری در فضا تعادل برقرار کنیم؟

مطبخ ،خانه،آشپزخانه

مطبخ، نوشته‌ی علی قاسمی، درباره‌ی انواع آشپزخانه‌ها (یک فضای پر کاربرد یا قلب تپنده یک خانه) و سیر تحول آن‌هاست و این کتاب به مطبخ در معماری ایران، محل طبخ غذا در غرب قبل از انقلاب صنعتی و نیز تحول آغازین آشپزخانه در دوره قاجار پرداخته می‌شود.در معماری سنتی ایران مطبخ در سلسله مراتب طراحی یک خانه ایرانی در داخل حیاط ساخته می‌شده است و تنها دسترسی آن از حیاط مرکزی بوده و به دو قسمت اندرونی و بیرونی خانه نزدیک بوده است. روزن‌هایی در سقف برای تهویه‌ی دود و دم حاصل از سوخت اجاق‌ها که غالباً از سوخت و گون صحرایی و فضولات حیوانی استفاده می‌شده است تعبیه می‌کردند.

نگاهی به هنر و معماری سلجوقیان

در عصر سلجوقیان هنر معماری به شکوفایی و کمال رسید و هنرمندان و معماران آثار فراوانی بوجود آوردند. کتاب نگاهی به هنر و معماری سلجوقیان اثر علی قاسمی نیز به همین موضوع می‌پردازد.در بخشی از این کتاب می‌خوانید:
سلجوقیان حامی و مشوق هنرمندان و صنعت‌گران بودند و در زمینه هنر معماری از ایجاد سبک ها و بناهای جدید حمایت می کردند. به نحوی که این حمایت از شیوه های جدید معماری باعث ایجاد طرح‌ها و روش‌های خاصی گردید و نیز موجب شد تا اشکال معماری کهن به صورتی دقیق آشکار گردد. از این رو، معماری اسلامی در این عصر به نهایت درجه ترقی خود دست یافت. با وجود این سلجوقیان معماری خود را تا حد زیادی از غزنویان و متاثر از سبک‌های ساسانی بنا نهادند.

شش راه شگفت انگیز برای کسب درآمد منفعل معماران

کتاب معنا در معماری اثر مرتضی ملکی، در یافتن حقیقت والای معماری جدا از بحث قشری گری و تعصبات کور مذهبی و جدا از بحث تقلید کورکورانه از معماری غرب و نگاه ویژه سکولار به جهان نوشته شده است.همه چیز در معماری از معنا شروع می‌شود. در حقیقت این معنا است که روح حاکم بر جوامع انسانی و هر چیز انسانی و دست ساخته وی حتی بناهای ساخته شده توسط انسان را تشکیل می‌دهد و اگر معنا نباشد، انسان نیز در حقیقت حیوانی بیش نیست و چه بسا در مرتبه‌ای پایین‌تر از حیوان نیز قرار بگیرد.اما موضوعی که ذهن معماران را همیشه به خود معطوف داشته و باعث برخورد آراء ایشان با یکدیگر می‌شود این است که بالاخره فرم باید از عملکرد تبعیت کند یا اینکه فرم باید تابعی از زیبایی باشد و عملکرد به تبع و در امتداد فرم پدید آید.

معنا در معماری

کتاب معنا در معماری اثر مرتضی ملکی، در یافتن حقیقت والای معماری جدا از بحث قشری گری و تعصبات کور مذهبی و جدا از بحث تقلید کورکورانه از معماری غرب و نگاه ویژه سکولار به جهان نوشته شده است.همه چیز در معماری از معنا شروع می‌شود. در حقیقت این معنا است که روح حاکم بر جوامع انسانی و هر چیز انسانی و دست ساخته وی حتی بناهای ساخته شده توسط انسان را تشکیل می‌دهد و اگر معنا نباشد، انسان نیز در حقیقت حیوانی بیش نیست و چه بسا در مرتبه‌ای پایین‌تر از حیوان نیز قرار بگیرد.اما موضوعی که ذهن معماران را همیشه به خود معطوف داشته و باعث برخورد آراء ایشان با یکدیگر می‌شود این است که بالاخره فرم باید از عملکرد تبعیت کند یا اینکه فرم باید تابعی از زیبایی باشد و عملکرد به تبع و در امتداد فرم پدید آید.

طراحی مسکن ارزان

این کتاب درباره ی پاسداشتِ طراحی مسکن ارزان، برای کسانی است که در زندگی از داشتن حریمی خصوصی بی بهره اند و نیز درمورد چگونگی سازگاریِ مناسب آن در جوامع ما بحث می کند. سم دیویس(Sam Davis)، تحلیلی غیر فنی اما قابل درک برای هرکسی که به مقوله ی مسکن سازی ارزان قیمت توجه دارد؛ نوشته است. بواسطه ی بحث هایی در مورد هزینه ها، سیاست ها، و کانسپت های طراحی، در کنار مطالعات موردی از پروژه های تکمیل شده؛ او برای معضلات مطرح شده در فرآیند چنین توسعه ای؛ راه حل هایی ارائه می دهد.

101 نکته‌ای که از معماری آموختم

101 نکته موجز در طراحی، ترسیم، روند و ارائه. از چگونگی کشیدن یک خط ساده تا نظریه پیچیده رنگ‌ها.
این کتاب را می‌توان به پرایمر مورد نیاز در ادبیات معماری، و روش‌های متداول تدریس را به بتونی تشبیه کرد که بدون شک افزودن این پرایمرمی‌تواند سبب گیرایی و مانع تیره شدن آن بتون گردد.

برش ها و مقاطع

این کتاب یک ایده ی بسیار شگفت انگیزی است که هیچکس تاکنون به آن فکر نکرده بود: ۶۲ ساختمان قرن بیستمی معروف که سطح مقاطع آن ها اخیرا کشیده شده است (صرفا بیان کردن از طریق پرسپکتیو سطح مقاطع). این سطح مقاطع نه فقط نشان دهنده ی کیفیت فضاهای مختلف این بناها هستند، بلکه در مورد روش های ساخت آن بناها هم اطلاعاتی را در اختیار می گذارد. دیوارها و کف ها به معنی واقعی کلمه برش خورده اند که برخی از این شگفتی ها به شرح زیر می باشد: کسی می دانست که استحکام کلیسای لوکوربوزیه بسیار کمتر از آن چیزی است که ما تصور می کردیم؟

این فرانک لوید رایت است.

این کتاب کوتاه ترکیب ماهرانه ای از یک پژوهش درمورد معمار افسانه ای آمریکا، فرانک لوید ()، می باشد که به تمامی مستحق گرفتن این لقب می باشد. او دارای نگاهی ریزبینانه و شخصیتی متنوع است و یک معلم مهم و بزرگ و تاجری ناموفق و شکست خورده می باشد. حتی می توان در این زمینه به سبک لباس های عجیب رایت هم اشاره کرد. این کتاب فرانک لوید رایت است شامل مقالات کوتاه، تصاویر مجلل و جلدی مقوایی و ساده با طرحی کودکانه می باشد.

بیست بنا که هر معمار باید بشناسد

کتاب حاضر مشخصاً به بسط و توسعه‌ی ایده‌های مطرح و نقد ترسیمات ارائه شده پرداخته است ، مجموعه‌ی پیش‌رو اگرچه گوناگون است ولی انتخاب آثار به نمایش درآمده به شکلی اتفاقی صورت نپذیرفته؛ همه‌ی آنها به یک اندازه حائز ارزش نیستند، برخی آشنا و برخی دیگر کمتر شناخته شده هستند. تمامی زوایا و پیچیدگی‌های مطرح شده در ساختمان‌ها می‌توانند برای دانشجویان معماری و به طور ویژه سال‌های اولیه‌ی آموزش مطرح گردند.

خیال مجسم

همة تأثیرات هنری و معماری، از طریق خیالات شاعرانه، برانگیخته و تجربه می‌شوند. این خیالات، تجارب زیسته‌ و بدن‌مندی هستند که در «جسمانیت جهان» اتفاق می‌افتند؛ به بخشی از ما تبدیل می‌شوند؛ همزمان ما به‌طور ناخودآگاه پرتوی از نهاد خویشتن‌مان را بر رویداد، ابژه یا فضای درک‌شده می‌افکنیم. خیالات هنری واجد واقعیت و حیات خاص خود هستند و بیش از استدلال عقلانی و منطقی، از طریق هم‌ذات‌پنداری‌های غیرارادی توسعه می‌یابند. خیالات اغلب به‌مثابه تصاویر بصری پنداشته می‌شوند اما خیالات شاعرانة ژرف، چندحسی هستند و به‌نحوی بدن‌مند و عاطفی ما را مخاطب قرار می‌دهند.

رنگ مدرن

نویسنده این کتاب معتقد است: رنگ، وضعیت ذهن را باز می تاباند. مسیری باستانی و تجریدی برای بیان عقیده و شیوه شخصی است. او می گوید قواعد و دکوراسیون محافظه کارانه را فراموش کنید و قدرت رنگ را وادار کنید تا برایتان اقدام کند. از رنگ برای روحیه دادن، پنهان کردن یا برجسته نموده جزئیات معماری، دگرگون ساختن اتاقهای ملالت بار و راهروهای دلگیر، و افزودن عمق، ارتفاع و نور به هر مکانی استفاده کنید. بیامیزید ، هماهنگ سازید و از رنگ هایی که دوست دارید لذت ببرید. اتاق هایتان را به گونه ای ببینید که تاکنون ندیده اید.

رنگ در معماری

کتاب “رنگ های دکوراتیو” نه تنها اطلاعات مورد نیاز شما را برای انتخاب صحیح رنگ در یک فضا تأمین میکند، بلکه ابزارهایی نیز برای به وجود آوردن منظره ی دلخواه شما ارائه می دهد. “رنگهای دکوراتیو” همانند یک کارشناس رنگ همیشه در کنار شما برای انتخاب رنگ های صحیح به شما یاری می رساند.

شاهکارهای معماری خانه های شهری جهان
در قرن بیستم

پلان، نما، مقطع
عملکردها و روابط – روحیه فضاها – کانسپت و سبک طراحی – جنبشهای هنری – آثار و گوشه هایی از زندگی معماران بزرگ تاریخ
سازه و ایستایی در معماری – تکنولوژیهای ساخت – دیتیلهای معماری

راهنمای طراحی بناهای درمانی(بیمارستان)

مفهوم فضایی مراکز درمانی موضوعی است مبتنی بر شیوه درمان بیماران.
فهرست مطالب:
1- معیارهای برنامه ریزی طراحی بیمارستان 2- کادر بیمارستان
3- گروه بندی خدمات بیمارستان 4- درمانگاه و پلی کلینیک
5- طراحی بیمارستان 6- سیستم ایمنی بیمارتان
7- سازه و تایسات 8- نمونه های بیمارستانی

راهنمای طراحی بناهای درمانی(بیمارستان)

کتاب «مرجع و مشخصات فنی طراحی داخلی» یک منبع جامع و کارآمد برای طراحان، معماران، دانشجویان طراحی و معماری داخلی و متخصصانی است که عهده‌دار طرح و اجرای پروژه‌های طراحی داخلی هستند. این کتاب برای نخستین بار در سال ۲۰۰۷ میلادی تحت عنوان«رنگ، فضا، شیوه» توسط کریس گریملی و می می لاو تألیف شده و در سال ۲۰۱۳ میلادی، نسخه بازبینی‌شده آن با عنوان «مرجع و مشخصات فنی طراحی داخلی»، با اعمال تغییراتی منتشرشده است که برگردان حاضر بر اساس آخرین نسخه بازبینی‌شده کتاب تهیه‌شده است.

طراحی محیط های تجاری

تا کنون در ایران اگر اصولی هم برای طراحی رعایت شده باشد، تنها از چشم اندار معماری به آن نگاه شده است. محیطهای تجاری صرفاً دارای جذابیت و زیبایی ظاهری نیستند، بلکه ویژگی درآمدزایی نیز داشته باشند. با افزایش رقابت در بازار امروز، این درآمدزایی برای صاحبان کسب و کار با چالش روبروشده است. امروز تنها داشتن محیطی برای فروش کافی نیست. چنانچه از امکانات بالقوه ی خود بهره نگیریم، رقبا ما را از عرصه ی رقابت به راحتی کنار می زنند.

فرم،فضا و نظم

کتاب فرم فضا نظم به معرفی اصول کلی معماری به شیوه ای کلاسیک و به ارائه همه آنچه که از یک معمار برجسته انتظار می رود پرداخته است. هر صفحه با دقت زیاد و با هدف افزودن نمونه های معاصر از اصول کاربردی در فرم فضا و نظم یعنی واژگان اساسی برای طراح مورد بازبینی و تجدید نظر قرار گرفته است. این کتاب یکی از منابع پایه برای دانشجویان رشته معماری و دیگر گرایش های آن محسوب می شود.

محیط های پاسخده

مباحث و سرفصل ها
فصل 1 : نفوذپذیری اصول و مبانی طراحی فصل 2 : گوناگونی اصول و مبانی طراحی
فصل 3 : خوانائی اصول و مبانی طراحی فصل 4 : انعطاف پذیری اصول و مبانی طراحی
فصل 5 : تناسبات بصری اصول و مبانی طراحی فصل 6 : غذای حسی اصول و مبانی طراحی
فصل 7 : رنگ تعلق اصول و مبانی طراحی

مشاهیر معماری چگونه طراحی میکنند؟

نخستین فصل کتاب حاضر با عنوان «خلاقیت و مغز انسان» به موضوعاتی مانند خلاقیت و انسان خلاق، خلاقان مشهور، خصوصیات افراد خلاق، مغز و نیمکرهها و راههای تقویت نیمکره چپ و راست برای درک عمیقتر، پرداخته است. مخاطبان در فصل دوم، با مفاهیم پایه و تعاریف هندسی معماری مانند نقطه دو دو منظر، خط، سطح، حجم، فرم در هنر و معماری، فرم و شکل، تعادل بصری، مقیاس، جهت، بافت و رنگ آشنا میشوند.

معماری گنجینه آب

کتاب مصور حاضر، اثری درخور ستایش است که در آن مؤلف دریچه‌ای از پهنه گسترده تاریخ، فرهنگ و تلاش در زمینه آب را به روی خواننده می‌گشاید و علاوه بر بیان جایگاه بی‌بدیل آب در فرهنگ، تمدن و معماری ایرانی، به اهمیت وجود نهاد گنجینه آب و معیارهای طراحی، معماری و فضاسازی آن می‌پردازد.

معماری امروز ما

برخلاف عقیده رایج که ساختمان‌ها را آثاری صرفا هنری یا سرمایه هایی سودآور تلقی می کند، ساختمان ها اشیایی اجتماعی‌ هستند که می‌توانند رفتار انسان را شکل دهند و ترویج دهنده ارزش‌ها و بازدارنده ضد ارزش‌ها باشند. معماری به عنوان غنی ترین هنر ایران زمین که در دوران های اوج خود به نوعی فرهنگ ساز نیز بوده است، امروز به حداقل های خود بسنده کرده است و در مقاطعی حتی به ضدفرهنگ تبدیل شده است.

معماری نور

نظریه‌ی معماران در رابطه با کارکرد نور طبیعی، از زمانی که برق جایگزین منبع نوری در ساختمان‌ها شده موضوع این کتاب است. این کتاب فقط به این مسأله نمی‌پردازد که نور طبیعی تنها منبع مهم جهت‌یابی در معماری است، بلکه بررسی می‌کنیم که چرا و چگونه مسأله‌ی نور طبیعی یک اصل خلاقانه در طراحی به‌شمار می‌آید.

نگاهی به معماری ایرانی در گذرگاه تاریخ؛ از آغاز تا دوره قاجار

ارائه تصویری کلی از سیر تحول این معماری در طول تاریخ به مدد معرفی دقیق نمونه های مهم و ارزنده، تعیین مشخصات آثار و ابنیه دوره های مختلف، تفاوت ها و تشابه های آثار این دوره ها و تعیین نقاط عطف تاریخ آن، می تواند مسیری جهت شناخت عمیق تر برای شروع این تحقیقات ممکن نماید. بی شک شناخت معماری ایرانی، نه تنها مشقی برای هر دانشجو و پژوهشگر معماری ایران زمین است، بلکه لازم و ملزومی در روند توامان قرائت و انشا برای هر طراح است که در ذهن خود به جستجوی اثری با رویکرد ایرانی پایدار، بر پایه خرد زیست پیشینیان می اندیشد.

معماری در دل ماست

معماران اما معماری را به جا می آورند تا به بزرگ معمار هستی نزدیک تر شوند.کارمندان معماری، معماری کردن را می آموزند و معماران، معمار بودن را.معماری کردن کار عقل است و معمار بودن کار دل.
آموزش معماری پر کردن مغز نیست، پروردن دل است.معماری در دل ماست!
دل شاگردان را دریابید تا دریابید؛دل شاگرد لوح سفیدی نیست که هر چه بخواهی بر آن بنویسی.

هندبوک معماری

در این هندبوک به ساختمان های با کاربری های مختلف پرداخته شده است و شرایط و ملزومات، طرح تفضیلی و مطالعات معماری در رابطه با هر کدام ارائه شده است.

نقش فضا در معماری ایران

این کتاب در واقع، هفت گفتار درباره زبان و توان معماری است.
گفتارهای اصلی این کتاب عبارتند از:
– نوشتن برای نزدیک تر شدن معماران – شناخت شناسی معماری ایران
– معماری مبتنی بر تعریف مجدد و متجدد گذشته : سنت، بوم، تاریخ (باستان گرایی) ساختن بدون معماری در تجربه تهران – آموختن ماندگاری از موسیقی ایران
– امروز و آینده معماری ایران – نوآوری و خلاقیت در معماری ایران – پیوندهای معماری ایران با آینده

تاریخ معماری غرب از عهد باستان تا مکتب شیکاگو

این جزوه خلاصه کتاب تاریخ معماری غرب از عهد باستان تا مکتب شیکاگو نوشته امیر بانی مسعود می باشد،که با توجه به اهمیت کتاب که جزو یکی از دو منبع اصلی سوالات معماری جهان استو در بردارنده نکات کلیدی هر فصل کتاب همچنین همراه با تصاویر و پلان های کتاب می باشد.و مطالعه آن با داوطلبان کنکور شدیدا توصیه می گردد.

آموزش اسکیس و راندو

این کتاب شامل آموزش های مربوط به اسکیس و راندو بوده و به صورت تمام رنگی آماده شده است. این خودآموز ۷۲ صفحه بوده. اگر قصد دارید با اسکیس و راندو بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم حتما این کتاب را تهیه و از آن استفاده نمایید.

مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب

این کتاب شامل سبک ها و معماران مطرح در هر سبک میباشد.مانند: معماری مدرن متاخر – معماری بعداز مدرن – پست مدرنیته – معماری پست مدرن – معماری های-تک واکو-تک و… فهرست نمودارها وجدول ها شامل: نام نظریه پردازان و معماران سبک های مختلف معماری معاصرغرب – ایده ها و شعارهای سبک های مختلف – اعضای خانواده معماری مدرن