logo-mini

مقالات معماری و ساختمان

رامپ ( شیب راه ) معبر يا گذرگاه شيبداري كه دو سطح با ارتفاع متفاوت را به هم مرتبط مي سازد را شيبراه يا رامپ ميگويند. در بعضي از پل هاي هوايي براي عبور عابران پياده، در بيمارستانها براي سهولت حركـت اشـخاص و جابجـايي وسـايلي مانند تخت بيمارستان يا صندلي چرخدار از رامپ استفاده ميشـود. هـمچنـين بـراي ورود ماشـين بـه پاركينـگ هـاي زيرزميني يا روزميني،احداث رامپ ضروري است. درصورتيكه رفت و آمد در پاركينگ زياد باشد يك رامپ (بانـد) بـراي ورود و يك رامپ براي خروج در نظر گرفته ميشود

بیشتر بدانیم

جزئي از ساختمان كه با باز و بسته شدن، فضا هاي مختلف داخلي و خارجي را به يكديگر مرتبط و يا مجزا مينمايد و امكان دسترسي و در بعضي موارد عبور نور و تبادل هوا را ممكن يا ناممكن مي نمايد. لذا در را مـي تـوان ديـوار مـوقتي خواند كه در درگاهي قرار ميگيرد و آن را ميتوان براي ايجاد دسترسي، باز كرد و براط حفظ حريم خصوصـي و ايمنـي بست.

بیشتر بدانیم

موزه ها، در جهان متمدن، پایگاه های تحقیق هستند. بخش پژوهشی وپشتوانه تحقیقی و آموزشی موزه ها پشتوانه رساله ها و تذکره های علمی است. همین پشتوانه است که اهمیت دارد نه صرفا خود اشیا و ویترین ها. این همه جماعت می روند و لوح ها و سنگ نوشته ها را می بینند.نه می توانند بخوانند و نه اگر بخوانند می توانند از اصل موضوع سر درآورند.

بیشتر بدانیم

اگر به دنیای دکوراسیون، معماری و طراحی داخل علاقه مندید، اگر ذوق هنری در خود می بینید و اشتیاق فراوانی به زیباسازی محیط زندگی خودتان دارید، و همینطور می خواهید اصولی تر دست به تغییرات در منزل و یا محیط کارتان بزنید، حتما به مقاله بسیار مفید درباره دکوراسیون و طراحی داخلی نیاز دارید. این مقاله بسیار خواندنی و کاربردی دکوراسیون حتما شما را در این راستا یاری خواهد کرد.

بیشتر بدانیم

طراحی معماری نیازمند است تا پاسخگوی یک عملکرد مناسب باشد. پلکان وسیله معمول دسترسی در بین طبقات ساختمان است. راه پله باید به صورتی طراحی شود که امکان دسترسی اسان و راحت و ایمن را به بالا و پایین فراهم سازد.

بیشتر بدانیم

نور جدا از نقشی که در جهت روشنایی‏بخشیدن به داخل‏ ساختمان به عهده دارد در ارتباط با تزئینات معماری اسلامی نیز حائز اهمیت است.چون تزئین در معماری ایران در تمام ادوار صرف‏نظر از دقت و ظرفت آن،نمودار روشنی و شادی نیز می‏باشد.هنرمند اسلامی در تزئینات بنا از عناصری استفاده‏ می‏کند تا بتواند به هدف نورپردازی خود جامه عمل بپوشاند،از جمله استفاده از مقرنس که گونه‏ای جلب و پخش نور به درجات‏ دقیق و باریک است.

بیشتر بدانیم

طراحی داخلی بسیار پیچیده و گسترده است که در هر منطقه و کشور سبک ها و اصول متفاوتی را داشته و با نام های متفاوت شناخته میشود که برگرفته از فرهنگ و معماری و آداب و رسوم خاص آن منطقه میباشد.در هر سبک رنگ ها و عناصر معماری ویژه هر مکان بهره گرفته شده است.

بیشتر بدانیم

ساندویچ پانل در ضخامتهای 2،‌4،‌5،‌6،‌8،‌10 سانتیمتر و به عرض 1 متر و طول متغیر بر حسب سفارش مشتری تولید می گردد. جنس ورقهای پوششی می تواند از ورق گالوانیزه ساده یا رنگی، آلومینیوم ساده یا رنگی، فویل، آلومینیوم و یا کاغذ کرافت باشد.

بیشتر بدانیم

امروز با توجه با کاستی ها و معضلات که در زمینه حفظ و استفاده بهینه از انرژي با آن مواجه هستیم و همچنین توجه به بهینه سازي فضاهاي معماري و تغییر نیازهاي عملکردي ما از معماري باید به سوي تعریف نوینی از خلق بناها با عنوان “معماری پایدار” باشیم .

بیشتر بدانیم

چارلز جنکز شخصی بود که این نظریات جدید علمی و فلسفی را وارد حوزه معماری نمود. وی مبانی نظری معماری پرش کیهانی را در سال 1995 در کتاب خود به نام معماری پرش کیهانی مطرح نمود، و اين نظريات را وارد حوزه معماري كرد. از نظر چارلز جنكز معماري بايد معلول باشد.

بیشتر بدانیم

معماری یا مهرازی يعنی ارائه بهترين راه حل، چه استفاده از راه‌حل‌های گذشته، چه خلق راه‌حل جديد برای رسيدن به هر هدفی.معماری هنر و دانش طراحی بناها و سایر ساختارهای کالبدیست.

بیشتر بدانیم

معماری داخلی به‌منظور ارائه راه‌حل‌هایی برای سهولت در استفاده ساکنان و پدیدآوردن فضایی مناسب، بسته به نوع کاربری بنا انجام می‌شود. دکوراسیون داخلی یا در حقیقت معماری داخلی قلب بنا یا بهتر گفت نمای داخلی ساختمان محسوب می شود که بیشترین و تاثیرگذار ترین عامل ساختمانی بر مخاطب است.

بیشتر بدانیم

در واقعيت، رنگ وجود ندارد! از نظر علم فيزيك چيزي وجود دارد كه داراي جسم و يا ماده باشد و بتوان به آن شكل داد و آن را لمس كرد. شيء رنگي را مي توان لمس كرد و يا به آن شكل داد؛ اما اين خود آن شيء است كه موجوديت خارجي دارد نه رنگ آن. رنگ تنها ظاهر دارد، چيزي كه به صورت لحظه اي ديده مي شود.

بیشتر بدانیم

پله، یکی از مهم ترین اجزای هر ساختمان و البته در عین حال یکی از پیچیده ترین آن ها است. یک مهندس بایستی بتواند حالت کلی پله های ساختمان را به خوبی در ذهن خود تصور نموده و در اجرای آن به شکل درست و استاندارد بکوشد. اجرای پله به صورت اصولی امری نسبتا دشوار بوده و تنها به کمک نیروی اجرایی بسیار کارآزموده و حرفه ای میسر است. شاید تعجب کنید اگر بدانید که اکثر پله های اجرا شده، دارای مشکلات اجرایی هستند.

بیشتر بدانیم

طراحی بیمارستان نیازمند برنامه فیزیکی و اطلاعات جامع و کامل میباشد.در این pdf تمامی ریز فضاهای موجود در بیمارستان تخصصی قلب آماده شده است.

بیشتر بدانیم

گر چه در ساختار یک خانه از ابتدا تا امروز اصول فنی و مهندسی با تکیه بر شناخت مواد و مصالح و جغرافیای محیط معیار اصلی بوده است، لیکن از آنجا که آدمی در کنار نیازهای مادی و رفاهی هنرنمایی و ذوق و سلیقه خود را به منصه ظهور رسانده و جبین بناهای خود را به ژرفای خلاقیتهای برگرفته از اندیشه و آرمان و فرهنگ خویش جلا داده است، در خانه سازی جهان اسلام فضاهای متنوع و عناصر موجود، ساختار خود را با جلای برگرفته از فرهنگ و رسوم اجتماع و در یک کلام دین مزین ساخته اند .

بیشتر بدانیم